Connect with us

Ünlüler

Yüzyılın Oyuncusu Olan Büyük Efsane Pele kimdir?

Published

on

Bu yazımızda geçtiğimizi haftalarda ölümü ile tüm Dünya’da tanına ve üzüntüyle karşılanan futbolun taçsız kral lakabıyla andığı Pele’nin hayatına dair özet bir yazı ile fotoğraflarını paylaşıyoruz.

Asıl adı Edson Arantes Do Nascimento olan Pele 23 Ekim 1940 yılında Brezilya’nın Minas Gerais eyaletine bağlı “Tres Coraçoes” Belediyesinde dünyaya geldi.

Ailesi tarafından Pepe takma adıyla kendisine hitap edilirken çocukluk arkadaşları ona yaramaz anlamına gelen Peli lakabını taktilar. Bu lakap zamanla Pele olarak ona hitap edilmesine sebep oldu. 15 yaşına kadar ayakkabı boyacılığı yapan Pele genç yetenekleri keşfetme projesinde görev alan eski futbolcu Waldemar De Brito’nun onu keşfetmesi ile hayatı değişti. 

WALDEMAR DE BRİTO’NUN FOTĞRAFI

 De Brito onun için “bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak” diyordu.

1947-1956 yıllardında 7 yaşında iken Bauru AC alt yapısında futbola başlayan Pele profesyonel kariyerine 1956 yılında Brezilya’nın o dönem en iyi takimlarından olan Santos ile başladı. 16 yaşında Brezilya milli takımına seçildi. On yedi yaşındayken 1958 Dünya Kupası Finalinde attığı gol, onu bir Dünya Kupası finalinde gol atan en genç futbolcu yaptı. 1958, 1962 ve 1970 Dünya Kupasını toplamda 3 kere kazanma başarısı gösteren tek Pele toplamda 92 maçta 77 gol atma başarısı gösterdi.

Santos kariyerinin büyük bölümünü keçiren Pele toplamda25 kupa kazandı. 1975-1977 yılında 2 sezon Cosmos takımında oynadıktan sonra kariyerini noktalayan Pele futbol tarihinde en çok gol kralı olan futbolcu unvanını da elde etmiştir. Kariyeri boyunca 1281 gol atan Pele oynadığı 92 maçta hat-trick yaptı ve kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5 gol atma başarısı göstererek yine bir rekora imza atmıştır.

2000 Yılında Diego Marodana ile birlikte FİFA Yuzyılın Oyuncusu ödülü kazanan Pele 29 Aralık 2022 tarihinde 82 yaşında çoklu organ yetmezliği sebebiyle tedavi gördüğü Alber Einstein Israelite hastanesinda yaşamını yitirdi.

PELE BREZİLYA MİLLİ TAKIMINDA

Taçsız Kral lakaplı PELE
Taçsız Kral’ın Santos Yılları
EN ÇOK GOL KRALI OLAN OYUNCU PELE
BREZİLYA VE PELE
KAZANDIĞI 3 DÜNYA KUPASI İLE FOTOGRAFI
PELE’NİN MAÇ İÇİNDE ÇEKİLEN BİR FOTOĞRAFI
BRAZİLYA İTALYA MÜCADELESİ ÖNCESİ SEREMONİDE ÇEKİLMİŞ BİR FOTOĞRAF
PELENİN SON YILLARINA AİT BİR FOTOĞRAF
DÜNYA KUPALARI FİNALİNDE EN GENÇ GOL ATAN OYUNCU
2000 YILINDA MARADONA İLE BİRLİKTE ALDIĞI “FİFA YÜZYILIN OYUNCUSU” ÖDÜLÜ
MESSİ PELE VE NEYMAR BERABER
PELE’NİN PROFESYONEL FUTBOLCU OLDUĞU SANTOS KULÜBÜNE İMZA ATARKEN ÇEKİLEN FOTOĞRAFI
PELE’NİN HAYATINI ANLATAN FİLMİN AFİŞİ
PELE’NİN İLK MİLLİ TAKIM MAÇI
2006 DÜNYA KUPASINDAN BİR FOTOĞRAF
DÜNYA KUPASI FİNALİNDEN SONRA OMUZLARDA TAŞINAN PELE
SANTOS’TA BİR MAÇTA 5 GOL ATAN PELE
SANTOS DA İLK YILLARI
PELE VE RONALDO AYNI KAREDE
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend